Jak robić lepsze zdjęcia i oszczędzić czas i pieniądze

lepszeZdjecia 

Zapewne tak jak ja chcesz rozwijać swoje zainteresowania związane z fotografią. Każdy z nas kupuje lepszy sprzęt bo ma nadziej, że jego zdjęcia się poprawią. Tak było i w moim przypadku. Kupiłem wymarzoną lustrzankę i od razu myślałem, że wyjdą cudne zdjęcia. Oczywiście myliłem się. Na pewno poprawiła się jakość zdjęć ale ich walory estetyczne i artystyczne zostały na tym samym poziomie.

 

Trochę się rozczarowałem i zacząłem szukać przyczyny co robię nie tak. Doszło do mnie, że to nie aparat robi zdjęcia tylko sam fotograf. To tak jak z samochodem, sam nie pojedzie potrzebuje kierowcy. Im lepszy kierowca tym będzie jeździł bezpiecznie i szybciej. Można kupić super szybki samochód i po paru metrach spotkać się z drzewem. Cóż z tego, że auto wyposażone jest w zapewniające bezpieczeństwo systemy a i tak niedoświadczony kierowca naciskając gaz do dechy nie opanuje pojazdu. To tyle na temat jazdy samochodem ale miało być o aparatach.

Kupując nowy aparat zazwyczaj kupujemy taki na jaki nas stać. Dlatego też należy go dokładnie poznać aby wydobyć z niego wszystkie możliwości. Wadą Polaków jest to, że znamy się na wszystkim najlepiej, nawet od producentów, dlatego nie czytamy instrukcji obsługi. Widząc grubą instrukcję od razu traktujemy ją jak wroga i odstawiamy na bok. Dopiero gdy coś nie działa sięgamy po nią nieraz z niechęcią i szukamy rozwiązania. Tak też jest z instrukcjami do aparatów cyfrowych. Pomimo, że opisują wszystkie funkcję aparatu oraz jak wykonać zdjęcia dla nas ważne są tylko dwa przyciski w aparacie pierwszy to włącznik aparatu a drugi to przycisk migawki, więcej nam do szczęścia nie potrzeba. Później się dziwimy, że nasze zdjęcia są takie same jak przedtem. Wszystkie aparaty posiadające tryb manualne można wykorzystać w bardziej świadomy sposób niezależnie czy jest to zaawansowany kompakt, hybryda czy lustrzanka. W swoje drodze napotkałem ten sam problem i zacząłem skupiać się na doskonaleniu techniki wykonywania zdjęć a nie zakupie nowego sprzętu. Kiedy dochodziłem do momentu, w którym technika nie dawała rady dokonywałem przemyślanego zakupu nowego sprzętu, który poszerzał moje umiejętności.

Dlatego, też należy inwestować wiedzę w różnego rodzaju poradniki rozwijającą Twoją wiedzę fotograficzną.