Mini test - YONGNUO RF-603

calosc

Ostatnio stałem się posiadaczem wyzwalacza radiowego YONGNUO RF-603. Czy szczęśliwym to się okaże. Wczoraj wykonałem pierwsze oględziny i testy, które wypadły pozytywnie. Zestaw składa się z dwóch identycznych odbiorniko-nadajnków oraz kabla do zdalnego wyzwalania aparatu. Należy zwrócić uwagę czy kupujemy właściwy, żeby nie było płaczu. Do zestawu dołączona jest także instrukcja w języku angielskim i chińskim. Szkoda, że importer nie zadał sobie trudu przetłumaczenia paru stron.

Obawiałem się, że wyzwalacze nie będą współpracować z lampą Nissin d622 Mark II, dlatego też wystosowałem maile do różnych sklepów oferujący ten produkt. Jedni twierdził, że kategorycznie nie będzie działał inni, że działa bezproblemowo. Więc dalej byłem w punkcie wyjścia. Z pomocą przeszedł mi internet a konkretniej fora internetowe. Ich użytkownicy, też mieli podobny dylemat jak ja. Okazało się, że poprzednią wersję (Mark I ) można wyzwolić tylko za pomocą kabelka synchronizującego (PC). Natomiast Mark II można już wyzwolić za pomocą gorącej stopki. Zapraszam na małą recenzję.

wyzwalacze

Parametry techniczne producenta:

Budowa:

Obudowa wykonana jest z dobrej jakości plastiku z metalowymi elementami sanek i stopki. W górnej części mam do dyspozycji gniazdo synchronizacji z lampą (sanki), diody sygnalizacyjne, włącznik zasilania oraz klawisz wyzwalacza (testu). Na jednym z boków znajduje się gniazdo synchronizacji z aparatem jack 2,5 mm. Z tyłu znajduję się gniazdo synchronizacji z lampami błyskowymi i studyjnymi typu PC. Pod spodem znajduję się gorąca stopka (metalowa) z przekazywaniem automatyki TTL w przypadku instalacji z lampą błyskową. Całość zasilana jest dwiema bateriami typ AAA. W środku komory zasilania znajdują się cztery mikro przełączniki, które służą do ustawiania 1 z 16 kanałów.

kanaly

tyl


Test:

Platforma testowa:

Aparat: Canon 550D, lampa błyskowa Nissin d622 Mark II, wyzwalacz radiowy YONGNUO RF-603.

Tryby pracy:

lampawyzwalaczZ informacji, które znalazłem w intenecie zasięg działania zestawu dochodzi do 200 metrów w terenie otwartym. Natomiast czas synchronizacji błysku wacha się od 1/200s do 1/250s.

Podsumowanie:

Dlaczego wybrałem taki zestaw? Po pierwsze kierowałem się ceną, drugim kryterium była kompatybilność z lampą błyskową Nissin d622 Mark II. Oba kryteria zostały spełnione. Dodatkowo na plus zaliczyłem to, że wyzwalacze mogą działać jako pilot radiowy. Czyli można taki zestaw potraktować jako 4 w 1. Co więcej możemy rozbudowywać w zależności o naszej kondycji finansowej o kolejne odbiorniko-nadajniki, które dostępne są w sprzedaży jako pojedyncze sztuki. Możemy też pożyczyć od innej osoby taki wyzwalacz i tym samym rozszerzyć swoją konfigurację oświetleniową. Z uwagi na fakt, że wszystkie wyzwalacze są takie same producent wymyślił automatyczną konfiguracje, która powoduje, że urządzenia automatycznie przydzielają sobie rolę nadajnika i odbiorników. Działa to bezproblemowo.
   Jakość wykonania jest bardzo dobra. Elementy są dobrze spasowane i nie trzeszczą. Niestety produkt nie jest wolny od wad. Pierwsza i najważniejsza to brak zabezpieczenia stopki przed wysunięciem z sanek. Po zamontowaniu lampy do wyzwalacza a wyzwalcza do stojaka mam już obawy czy całość nie wysunie się po odchyleniu całości do tyłu. Druga to umieszczenie konfiguracji pracy kanałów pod bateriami w postaci małych przełączników. Mało uciążliwe ale irytujące. W zasadzie ustawia się raz i zapomina do momenty aż ktoś nam wejdzie w kanał.