Baner20przykadow

Czas naświetlania w fotografii

W dzisiejszych czasach aparaty fotograficzne oferują mnóstwo trybów automatycznych. Ich stosowanie sprawia, że zdjęcia można wykonywać w każdych warunkach, skupiając się jedynie na kadrowaniu, a zupełnie nie przejmując się  ustawieniami aparatu.

Ponieważ jednak, efekt uzyskany w ten sposób nie zawsze jest zgodny z zamierzonym, warto dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi konkretnego modelu aparatu i rozumieć cztery główne czynniki wpływające na wygląd fotografii: czas naświetlania, przesłona, czułość matrycy ISO oraz w niektórych  przypadkach moc lampy. Działają one nierozerwalnie, wzajemnie korelując. 

 

Jak to działa?

Czas naświetlania określa przedział czasowy, kiedy przesłona otwiera się, a na matrycę wpada światło, zarejestrowane następnie w postaci fotografii. Sytuację tę można porównać do otwarcia śluzy na rzece  -  woda, będzie wlewała się do momentu, w którym osiągnie oczekiwany poziom (poprawną ekspozycję), a czas (czyli czas naświetlania) do tego potrzebny bezpośrednio zależy od szerokości otwarcia wrót śluzy (w naszym przypadku przesłony). Czas naświetlania jest również zależny od ilości światła, a więc jasności pomieszczenia, w którym wykonywane jest zdjęcie  -  im ciemniej, tym czas powinien być dłuższy, aby uzyskać odpowiedni poziom naświetlenia zdjęcia. 

Lustrzanki, które obecnie dostępne są na sklepowych półkach najczęściej oferują długości czasów od 1/4000 sekundy, aż do 30 sekund. Najkrótsze czasy używane są przy bardzo dobrym oświetleniu i są w stanie zarejestrować nawet najbardziej dynamiczny ruch. Przy tak krótkim czasie migawki, przejeżdżający motocykl pozostanie na zdjęciu ostry. Aby używać czasów z najdłuższych przedziałów, a więc 2 sekundy i dłużej, wskazana jest bardzo precyzyjna stabilizacja aparatów  – najczęściej używane są do tego statywy, dzięki którym możliwe jest zarejestrowanie nieporuszających się tematów zdjęcia w doskonałej ostrości przy czasie naświetlania nawet 30 sekund. 

Zdjęcie wykonane na długim czasie naświetlania, autor: DR5000

Długie czasy naświetlania dają ogromne pole do popisu dla osób chcących eksperymentować z fotografią. Pozwalają na tworzenie niesamowitych kadrów przyrody oraz łączenia poruszających się elementów zdjęcia ze stałymi. Widoczne po prawej stronie zdjęcie autorstwa DR5000 zostało wykonane na długim czasie naświetlania, co pozwoliło na uzyskanie bardzo ciekawego efektu „malowania światłem”.

Tryb S – preselekcja czasu naświetlania

Tryb S, dostępny w wielu modelach aparatów fotograficznych pozwala na regulację czasu naświetlania z automatycznym dopasowaniem reszty parametrów zdjęcia. Jest bardzo wygodny w momencie, kiedy fotografujący chce mieć kontrolę nad poziomem ekspozycji zdjęcia, lecz znajduje się w sytuacji dynamicznej i nie ma możliwość regulacji pozostałych ustawień. 

Podsumowując, czas naświetlenia jest jednym z najważniejszych parametrów używanych przez aparat podczas wykonywania zdjęć. Aby świadomie korzystać ze sprzętu fotograficznego i wykorzystywać go w 100%, warto zapoznać się z jego możliwościami i postarać się zrozumieć zasady, na jakich działa.


Przedrukowano z artelis.pl
 

Diana Krasa  

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

facebook

Darmowy kurs fotografii cyfrowej

Lepsze zdjęcia - tu znajdziesz odpowiedź

wpisz poniżej imię i email
Zupełnie za darmo.
Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych powyżej danych w celu otrzy­my­wa­nia new­slet­tera oraz na otrzy­my­wa­nie in­for­ma­cji han­dlo­wych o blogowych produktach, np. e-book
Twój e-mail jest bezpieczny. Z otrzymywania wiadomości możesz łatwo zrezygnować klikając w link znajdujący się w każdym e-mailu.

Zarabiaj na fotografii


Depositphotos

 

    bitcoin bitcoin bitcoin

    najważniejsze informacje o kryptowalucie bitcoin na rynku od roku

Polecamy

logo gray

 

Odwiedza nas 13 gości oraz 0 użytkowników.

Ostatnie komentarze

Współpraca

www.bytomodrzanski.info.pl

Licznik odwiedzin

2205980
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
Ostatni tydzień
W tym miesiącu
Ostatni miesiąc
Od początku
158
916
1074
2151444
8438
14724
2205980

Twoje IP: 188.146.239.58
Czas serwera: 2021-04-20 16:00:18