Baner20przykadow

Koszty fotografii ślubnej. Ile zarabia fotograf?

Autorem artykułu jest Radosław Kwiatkowski

Ile kosztuje wynajęcie fotografa? Dlaczego tak drogo? To tylko dwa dni pracy, więc skąd ta cena? Podobne pytania zadaje sobie wiele Młodych Par, stojących przed wyborem fotografa na ślub.

Młoda Para zbiera pieniżdze

Rzecz z pozoru wydaje się banalnie prosta. Jeden dzień fotografowania, następnie jeden dzień obróbki, do tego ewentualnie 100 – 200 zł. kosztów. Można się spodziewać, że kilkaset złotych dla fotografa w zupełności wystarczy. Czy faktycznie tak jest? Jak to wygląda naprawdę?


W rzeczywistości jest dokładnie odwrotnie. Zamiast dwóch dni pracy zlecenie może zająć nawet 2 tygodnie! Koszty natomiast są wielokrotnie wyższe i mogą sięgać tysiąca złotych! Zatem skoro to pół miesiąca pracy, a do tego tak wysokie koszty, to i wynagrodzenie musi być wielokrotnie wyższe. Zamiast kilkuset złotych cena może sięgać kilku tysięcy! Wydaje się to nieprawdopodobne, jednak prosta kalkulacja pokazuje jak wygląda sprawa „od kuchni”.

Przybliżony czas pracy (dla zlecenia obejmującego ceremonię ślubną, zabawę do godz. pierwszej w nocy oraz sesję zdjęciową z Młodą Parą):
  - fotografowanie: 12 godz.
  - selekcja i obróbka zdjęć: 5 - 25 godz.
  - stworzenie prezentacji: 1 - 10 godz.
  - przygotowanie fotoalbumu (fotoksiążki): 2 - 8 godz.
  - sprawy organizacyjne, dojazdy: 4 godz.

Na koszty składa się przede wszystkim bardzo drogi sprzęt fotograficzny, którego wartość wynosi najczęściej od 20 do 60 tysięcy zł. Profesjonalny fotograf ślubny musi dysponować m. in. dwoma aparatami fotograficznymi i różnymi obiektywami. Do tego kilka lamp, statywy, blendy, tła i wiele innych drogich dodatków. Jadnak największy koszt to korpusy aparatów, które należy wymieniać wraz z postępem techniki (np. co pięć lat) na nowe. Poza sprzętem fotograficznym można wyliczyć jeszcze koszty oprogramowania (oraz jego aktualizacji), reklamy i wiele, wiele innych znaczących wydatków.

Nie ulega wątpliwości, że aby stworzyć wysokiej jakości zdjęcia, niepowtarzalny album, zachwycającą prezentację multimedialną, fotograf musi poświęcić wiele godzin pracy. Niektórzy przeznaczają zbyt mało czasu na postprodukcję, co w rezultacie wpływa na niski efekt końcowy. Jest jednak grupa fotografów, którzy z pasją wykonują swój zawód. Dla nich liczy się nie tylko zysk, ale przede wszystkim zadowolenie Młodej Pary z otrzymanych zdjęć.

 

---

 

www.RadoslawKwiatkowski.pl

 

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

facebook

Darmowy kurs fotografii cyfrowej

Lepsze zdjęcia - tu znajdziesz odpowiedź

wpisz poniżej imię i email
Zupełnie za darmo.
Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych powyżej danych w celu otrzy­my­wa­nia new­slet­tera oraz na otrzy­my­wa­nie in­for­ma­cji han­dlo­wych o blogowych produktach, np. e-book
Twój e-mail jest bezpieczny. Z otrzymywania wiadomości możesz łatwo zrezygnować klikając w link znajdujący się w każdym e-mailu.

Zarabiaj na fotografii


Depositphotos

 

Polecamy

 

Odwiedza nas 16 gości oraz 0 użytkowników.

Ostatnie komentarze

Współpraca

www.bytomodrzanski.info.pl

Licznik odwiedzin

2051500
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
Ostatni tydzień
W tym miesiącu
Ostatni miesiąc
Od początku
28
420
2355
1996558
2355
14829
2051500

Twoje IP: 66.249.70.4
Czas serwera: 2020-06-06 01:26:39