Baner20przykadow

Osłona przeciwsłoneczna. Używać czy nie używać?

816292 digital camera

http://www.sxc.hu

 

Pewnie zadajesz sobie to pytanie nie raz. Porównując zdjęcia z osłoną lub bez wydają Ci się takie same. Jednakże, tak nie jest do końca wszystko zależy od tego do jakiego obiektywu zastosujesz osłonę i w jakich warunkach. Zacznijmy jednak od teorii.

 

 

W czym pomaga nam osłona przeciwsłoneczna?

Zadaniem osłony tzw. tulipana jest ochrona przed światłem, które oświetla pod kątem wnętrze obiektywu. Takie światło jest niewskazane ponieważ tworzy ono różne niepożądane efekty świetlne w postaci: flary, koncentrycznych pierścieni i ogólnie zmniejsza kontrast fotografowanej sceny. Producenci obiektywów radzą sobie z tym problemem napylając na soczewki bardzo cienką warstwę metaliczną, które tworzą lustra dla promieni świetlnych. Jednakże to rozwiązanie nie do końca się sprawdza dlatego należy używać osłon przeciwsłonecznych.

 

Kształt osłony – czyli, która najlepsza.

Kształt osłony zależny jest od budowy obiektywu. Jego średnicy oraz ogniskowej. Dlatego ważne jest aby właściwie dopasować osłonę, ponieważ źle dopasowana lub założona będzie wpływać na obraz. Dla obiektywów standardowych i szerokokątny należy zastosować osłony typu „tulipan”. Osłona taka składa się z czterech płatków, z których dwa są większe od pozostałych dwóch. Montując osłonę tego typu należy zwrócić uwagę na montaż i zamontować tak osłonę aby mniejsze płatki były w pozycji pionowej. Jeśli założymy osłonę odwrotnie spowoduje ona powstanie efektu winietowania.

W przypadku obiektywów o długiej ogniskowej możemy stosować osłony pełne, które nie posiadają płatków. Jest to podyktowane tym, że obiektyw ma mniejszy kąt widzenia.

 

Korzyści

Oprócz podstawowej korzyści poprawiającej jakość rejestrowanego obrazu, dodatkowo osłona chroni obiektyw przez uszkodzeniami mechanicznymi jak zarysowanie przedniej soczewce, zabrudzeniami w postaci kurzu innych pyłów.

 

Zakupy

Obecnie na rynku jest wiele rodzajów osłon oferowanych przez producentów obiektywów lub producentów niezależnych. Czasami sam producent podaje na obiektywie jaki rodzaj i typ należy zastosować do obiektywu. Osłony wykonane są z tworzyw sztucznych oraz z metali lekkich. Zakłada się je zazwyczaj za pomocą mocowania bagnetowego. Ceny osłon producentów obiektywów zaczynają się od kilkudziesięciu złoty i dochodzą do kilkuset złoty. Ratunkiem mogą być niezależni producenci ale trzeba uważać na jakość.  
Przed zakupem należ spawdzić czy osłona jest dedykowana do naszego obiektywu.

 

Materiały dodatkowe:

 

Wikipedia

Fotodoradca

Poradnik video by Steele Phil

 


Komentarze   

 
0 #1 Fotcom 2015-07-16 10:48
Ja w sumie zawsze używam tulipana, zdjęcia po prostu wychodzą z tym lepsze, nie ma mowy o jakichś odblaskach, czy utracie balansu. Ale dzięki za opisanie innych sytuacji, pewnie kupię i sprawdzę na własnej skórze :)
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

facebook

Darmowy kurs fotografii cyfrowej

Lepsze zdjęcia - tu znajdziesz odpowiedź

wpisz poniżej imię i email
Zupełnie za darmo.
Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych powyżej danych w celu otrzy­my­wa­nia new­slet­tera oraz na otrzy­my­wa­nie in­for­ma­cji han­dlo­wych o blogowych produktach, np. e-book
Twój e-mail jest bezpieczny. Z otrzymywania wiadomości możesz łatwo zrezygnować klikając w link znajdujący się w każdym e-mailu.

Zarabiaj na fotografii


Depositphotos

 

Odwiedza nas 26 gości oraz 0 użytkowników.

Ostatnie komentarze

Współpraca

www.bytomodrzanski.info.pl

Licznik odwiedzin

2854216
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
Ostatni tydzień
W tym miesiącu
Ostatni miesiąc
Od początku
1350
885
7763
2787014
8280
24421
2854216

Twoje IP: 44.222.82.133
Czas serwera: 2024-09-08 20:20:43