Baner20przykadow

Z pamiętnika lampki biurkowej cz.4 – Dalia

IMG 0014n   

Tym razem postanowiłem wykonać zdjęcia za dnia i nie korzystać z pomocy mojej ulubionej lampki biurkowej. Swoją drogą to ona już ma chyba z 10 lat. A nie wygląda. Ostatnio na portalach społecznościowych i na innych stronach zobaczyłem zdjęcie dalii, które mnie zainspirowało do działania. Takie kwiatki rosną u mojej mamy w ogrodzie więc trzeba było działać. Poprosiłem o kilka i tak czekały na mnie jeden dzień na wykonie zdjęć. Wykonywanie zdjęć za dania jest o wiele prostsze z uwagi na światło. Jest bardzie intensywne i można lepiej wyostrzyć zdjęcie na szczegóły. A poza tym jest naturalne.

 

Pierwsze zdjęcie miało za zadanie pokazać płatki , których jest bardzo dużo. Ich kształt przypomina rurki a czasem nawet można w nich zauważyć serduszka. Co i Mi się udało. Należało tak skomponować zdjęcie aby ostrość była na jednym białym płatku a pozostałe czerwone były nieostre. Z uwagi na duże zbliżenie tradycyjnie użyłem radzieckiego Heliosa 58mm (dla pełnej klatki) oraz pierścieni pośrednich (w sumie trzech). Z uwagi na duże powiększenie najlepiej ostrzyć w trybie „live view”, ponieważ powiększamy obszar 5 lub 10 razy i ustawiam ostrość na właściwym elemencie. Jest to bardzo wygodne. Oczywiście takiej operacji nie można wykonać bez statywu. Jest on konieczny. Przysłona użyta to zdjęcia to F5.6.

IMG 0023n

 

Drugie zdjęcie to już mniejsze powiększenie. Użyłem tylko największego pierścienia. Chciałem pokazać większą część kwiatu oraz jego strukturę i barwę. Kadrowanie sztandarowe, czyli złoty podział. Na marginesie dobrze się jest go trzymać bo zdjęcia nie wychodzą za bardzo statyczne. Chociaż w fotografii kwiatowej centralne umieszczanie kwiatka nie jest tak do końca błędem. Zmieniłem także orientacje zdjęcia z poziomej na pionową.

 

Mała uwaga jeśli nie wiecie jaki kadr będzie lepszy wykonajcie dwa zdjęcia jedno w orientacji poziomej a drugie w pionowej.

 

 

Dalia

Ostatnie zdjęcie to już pokazanie całego kwiatu na tle liści. Pokazując cały kwiat można zobaczyć jak strukturę on posiada. W jaki sposób układają się płatki. Jest to bardzo dobry sposób dokumentacji kwiatów. To co innego jest w tym zdjęciu to zastosowany obiektyw. Mianowicie do wykonania tego zdjęcia użyłem standardowego obiektywu 18-55 mm ustawiając ogniskową na 34 mm. Skąd taka dokładność otóż wykonując zdjęcia obiektywami dedykowanymi do aparatu mamy do dyspozycji cały zapis w pliku EXIF. Być może słyszeliście o tym. Informację zawarte w formacie EXIF są dołączane do każdego zdjęcie. Nie ma tu reguły czy jest to zwykły kompakt czy lustrzanka w każdym pliku ze zdjęcie znajduje się ta informacja. Z tej informacji można wyczytać z jakimi parametrami zostało wykonane zdjęcie. Czyli przysłona, czas naświetlania, ogniskowa itd. Jest to temat na osobny artykuł. Jednakże takie zapisy pozwalają na analizowanie zdjęć pod kątem technicznym tak aby w później wykonać podobne.

 

Zapraszam do komentowania.


Komentarze   

 
0 #3 http://signilight- 2015-09-24 20:40
Trudno się nie zgadzać z Tobą w wielu kwestiach, mam nadzieję, że będzie można trochę częściej czytać jakieś wpisy, bo czyta się
fajnie
Cytować
 
 
0 #2 Janusz 2014-10-23 06:33
Panie Janie,
Obejrzałem galerię i zaczynam zazdrościć, że w swoich zbiorach nie ma tak fajnych dywanów.
Nie pozostaje mi nic tylko czekać na wiosnę :)
Cytować
 
 
+1 #1 Jan 2014-10-22 13:51
Kwiaty to jednak wdzięczny temat. Są zawsze piękne i nie tak kapryśne jak modelki. :-) W dodatku można je fotografować przez cały rok. Tylko jak znaleźć w sobie tyle cierpliwości i potrzebnego do tego czasu?
Pozdrowienia Panie Januszu.
Przy okazji zapraszam do przejrzenia mojej nieco jeszcze prowizorycznej galerii "Kwiatowych dywanów": http://www.janwojtasik.pl/kwiaty_kobierce.html
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

facebook

Darmowy kurs fotografii cyfrowej

Lepsze zdjęcia - tu znajdziesz odpowiedź

wpisz poniżej imię i email
Zupełnie za darmo.
Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych powyżej danych w celu otrzy­my­wa­nia new­slet­tera oraz na otrzy­my­wa­nie in­for­ma­cji han­dlo­wych o blogowych produktach, np. e-book
Twój e-mail jest bezpieczny. Z otrzymywania wiadomości możesz łatwo zrezygnować klikając w link znajdujący się w każdym e-mailu.

Zarabiaj na fotografii


Depositphotos

 

Odwiedza nas 32 gości oraz 0 użytkowników.

Ostatnie komentarze

Współpraca

www.bytomodrzanski.info.pl

Licznik odwiedzin

2854176
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
Ostatni tydzień
W tym miesiącu
Ostatni miesiąc
Od początku
1310
885
7723
2787014
8240
24421
2854176

Twoje IP: 44.222.82.133
Czas serwera: 2024-09-08 19:31:14