Jest to możliwe, aby uzyskać ciekawe i wartościowe zdjęcia nie posiadając drogiego sprzętu. Dobrym przykładem są zdjęcia w serwisie Flickr. Im więcej robisz zdjęć tym więcej się uczysz i z czasem będziesz wiedział jakiego nowego sprzętu potrzebujesz.
Nawet najtańszy statyw jest dobry jeśli ma się drżące ręce. Kiedy zaczniesz używać statywu twoje zadowolenie z nieporuszonych zdjęć na pewno wzrośnie i będziesz miał ochotę do dalszej pracy.
Fajne ujęcia pojawiają się wtedy gdy się ich nie spodziewasz. Jeśli możesz ze sobą nosić mały aparat lub nawet statyw może się okazać, że natrafisz i zrobisz ekstra zdjęcia. Natomiast jeśli nie chcesz nosić sprzętu wykorzystaj swój telefon komórkowy do robienia „notatek” aby powrócić w to miejsce i właściwym sprzętem.
W dawnych czasach nie można było nosić sprzętu ze sobą, dlatego ludzie robili zapisywali w notatniku miejsca do których należy wrócić. Notując zwróć uwagę na światło jakie panuje, ważne szczegóły aby móc wrócić o tej samej porze, kiedy pogoda jest odpowiednia.
Możesz nie widzieć nic ciekawego do sfotografowania w twoim salonie lub podwórku. Jednakże, spróbuj popatrzeń nowym spojrzeniem na otaczające cię przedmioty. Może sfotografujesz ciekawe światło, polne kwiaty na podwórku. Często najprostsze tematy stają się najlepszymi zdjęciami.
Najważniejszą rzeczą w procesie uczenia się fotografii jest to aby nie zabrakło Ci nowych rzeczy do nauki. Inspiracja jest wokół Ciebie. Spójrz na otaczający Cię świat oczami fotografa a nie zwykłego przechodnia.
Przejrzy serwis Flickr lub stronę http://digital-photography-school.com w celu znalezienia inspiracji i wskazówek. Na pewno w miejscowej bibliotece jest trochę książek o różnych rodzajach fotografii. Jeśli interesujesz się obróbką zdjęć wykorzystaj darmowe oprogramowanie jakim jest GIMP
Twoje położenie i ustawienie powinno być bardziej elastyczne. Poczytaj i rozszyfruj wszystkie ikony na aparacie. Jak już rozszyfrujesz staraj się wykonać wiele zdjęć z różnymi ustawieniami aparatu. Przeglądając zdjęcia w komputerze staraj się przeglądać informacje zawarte w EXIF aby później wykorzystać właściwe ustawienia aparatu.
Ilość informacji jakie znajdujesz w internecie może Cię przetłaczać, dlatego też przeczytaj na początek kilka artykułów o kompozycji. Bądź otwarty na to co mają do powiedzenia bardziej doświadczeni fotografowie. Trzeba znać zasady zanim będziemy je łamać.
Spróbuj sfotografować coś każdego dnia. Jeśli nie możesz tego wykonać, spróbuj ćwiczyć regularnie aby nie zapomnieć tego czego już się nauczyłeś.
Jeśli korzystasz z aparatu cyfrowego koszty błędów są bezpłatne. Bądź szalony w tym co lubisz na pewno wiele się nauczysz podczas tego procesu
Na podstawie artykułu: http://digital-photography-school.com/11-tips-for-beginner-photographers
Autor:Darren Rowse
Czytaj więcej...