Czwarty z artykułów z serii „Przewodnik o pozach” napisany przez Kaspars Grinvalds z Posing App.
W poprzednich z tej serii poznaliśmy pozy dla kobiet, mężczyzn i dzieci. W przedstawionych portretach głównym tematem zdjęcia była zazwyczaj jedna osoba oraz jej lub jego osobowość. Podczas fotografowania par chodzi bardzie o pokazanie interakcji między osobami, szczególnie skupiając się na ich uczuciach. Najprawdopodobniej są one zazwyczaj głębokie i namiętne, co sprawia, że fotografowana para wygląda wspaniale i pozytywnie.
Ogólnie fotografia par powinna być łatwa do zaangażowania w sesji zdjęciowej. Jeśli fotografowana para jest początkującymi modelami, są nieśmiali, mają poczucie dyskomfortu, należy poprosić ich aby pokazali to co czuli kiedy spotkali się po raz pierwszy. W ten sposób wywołasz u nich emocje, które w sposób naturalny pokażesz na ich portretach.
1. Na początek łatwa poza. Para stojąc dotyka siebie twarzami (patrząc w stronę aparatu), ona trzyma rękę na jego piersi. Wykonaj fotografie blisko oraz w poziomej orientacji.
2. Para stoi bardzo blisko siebie, uchwyć intymne zbliżenie. Nie bój się dużego zbliżenia i cięć.
3. Bardzo prosta i ciepła poza. Model trzyma modelkę od tyłu. Para może patrzeć prosto w obiektyw lub na siebie. Mogą się nawet pocałować w celu zwiększenia emocji.
4. Zabawna i ciepła poza, modelka obejmuje rękoma ramiona modela. Należy zwrócić uwagę na pozycję modela, powinna być prosta i naturalna.
5. Następny wariant z trzymającą modela od tyłu modelką. Pamiętaj, że para nie musi patrzeć prosto w kamerę. W celu uzyskania lepszych wyników para musi współdziałać ze sobą, np. rozmawiać, śmiejąc się do siebie, puszczać zalotne spojrzenia.
6. Poza tworząca romantyczny nastrój. Najlepiej sprawdza się w otwartej przestrzeni z jakimś widokiem w tle. Wykonaj zdjęcie nieco z tyłu. Pamiętaj, że musisz być na tyle daleko od pary, aby móc uchwycić oczy każdej osoby. W przeciwnym wypadku możesz stworzyć bezosobowy pusty strzał.
7. Znajdź jakieś wzniesienie by móc wykonać zdjęcie z góry. Wykonanie zdjęć pod rożnym kątem jest zawsze twórcze, co może sprawić, że zostaniemy nagrodzeni wspaniałymi wynikami.
8. Inna romantyczna poza. Sprawdza się na wolnym powietrzu z jakimś widokiem w tle. Najlepiej działa kiedy sylwetki znajdują się na jasnym tle, np. zachód słońca.
9. Łatwe do zrealizowania dla fotografii całych sylwetek. Tworzy spokojny i czuły nastrój.
10. Śmieszna poza. Nie używaj jej tylko dla ludzi młodych. Jeśli starsza para czuje się dobrze w takiej pozie, to fotografia wypadnie dobrze. Wypróbuj różnych kadrów, pełna wysokość, pół zbliżenie, całkowite zbliżenie.
11. Bardzo dobry sposób by pokazać uczucia spotykający się osób. Sprawdza się w zatłoczonych miejscach, takich jak najbardziej popularne miejsca spotkań w mieście, pociągach, na stacjach metra.
12. Poza z odrobiną zabawy. Kluczowym elementem kompozycji są nogi modelki, każda noga powinna być zgięta pod różnym kątem. Kiedy modelka jest w górze, wykonaj także kilka zbliżeń.
13. Poza pary na spacerze, która się zbliża do ciebie. Fotografuj w trybie śledzenia obiektu. W większości przypadków Twoje zdjęcia nie wyjdą dobrze z powodu ruchu nóg. Następnie wybierz najlepsze zdjęcia i prawidłowo je skadruj.
14. Inny wariant ze spacerem. Tutaj para razem spaceruje blisko siebie i trzyma się wzajemnie. Tak jak w poprzednim przypadku wybierz najlepsze ujęcia.
15. Nigdy nie zapominaj, że często dobre ujęcie można wykonać fotografując modeli od tyłu.
16. Para leży blisko siebie na ziemi. Oboje opierają się na ramionach. Model może objąć delikatnie modelkę. Wykonaj zdjęcia z niskiego poziomu.
17. Inny wariant pozy leżącej. Tym razem z małą przerwą pomiędzy nimi.
18. Dobry przykład, aby pokazać, że dwie osoby mogą być bardzo dobrze ustawione asymetrycznie.
19. Nieformalnie i przyjemna poza dla pary leżącej na plecach.
20. Ciepła poza, poproś aby para usiadła na swojej ulubionej kanapie.
21. Czasami należy wykonać kilka fotografii ciążowych. Niektóre z serii poz dla par mogą wyglądać dobrze w tego typu sytuacjach. Wystarczy pokazać małżonków i ich uczucia do jeszcze nienarodzonego dziecka.
Pozwólcie, że powtórzę poprzednie stwierdzenia. Przedstawione pozy stanowią tylko punkt wyjścia. Dlatego zamiast prawdziwych fotografii zamieszczone są rysunki. Nie można i nie powinno się próbować dokładnie powtórzyć przedstawionych poz. Starajcie się pracować twórczo w zależności od warunków oraz scenariuszy.
Czytaj więcej...